Njoftohuni me Jurinë

The Kosovo Art Exchange Gallery fton artistë dhe profesionistë të artit të marrin pjesë në një proces me juri të verbër për të siguruar nivelin më të lartë të ekselencës, duke siguruar që merita e artit është fokusi për përzgjedhjen. Read in English


EABiopic.jpg

Eric Anderson (Amerikan)

Anëtar jurie për Home

Eric Anderson është drejtor i Muzeut të Arteve Blanden në Fort Dodge, Iowa. Ai është ish-studentë i Universitetit të Nebraskës - Lincoln dhe Universiteti Shtetëror i Minesotës - Mankato duke fituar një BFA, MA, dhe MPJ në Studio Arts. Që kur u bë drejtor 3 vite më parë, pasioni dhe entuziazmi i tij për artet pamore ka mbush komunitetine tij me energji dhe vlerësim të përtërirë krijues. Gjuha e arteve pamore i ka dhënë atij një rrugë për të kuptuar dhe komunikuar me botën. Gjatë viteve, ky pasion dhe mirëkuptimi i ka lejuar Eric-it të zhvillojë një kuptim më të thellë të shpirtit krijues dhe të njerëzimit. Ai është anëtar i bordit në Shoqatën e Muzeumit Iowa dhe është në komitetin e qeverisjes.

Tani për tani, ai po sjell fokus dhe ndërgjegjësim për artet vizuale të lulëzuara që gjenden në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Midwest dhe po zhvillon lidhje ndërkombëtare duke përdorur artet pamore. Një nga këto lidhje ndërkombëtare është një projekt i artit të bashkësisë përmes shteteve të Iowas dhe qytetit të Fort Dodge.

Në kohën e lirë, Eric pëlqen që të kaloj kohë duke pikturuar, duke bërë skulptura dhe shkrime të poezisë. Si një baba i katër fëmijëve, ai ka pak kohë të lirë, por ai është I kënaqur që është një baba, një bashkëshort dhe që jeton jetën në maksimum. Ai aktualisht punon në disa projekte, të cilat përfshijnë disa seri të reja pikturash.


NadLydWebPic.jpg

Nadine Hennesey and Lydia Musliu (Amerikane)

Juria për ekspozitën The Women of Mitro

Menjëherë pas luftës, në vitin 2001 Nadine erdhi për herë të parë në Kosovë me vajzën e saj Lydia, e cila ishte 10 vjeçe në atë kohë. Nadine kishte një zemër për jetimët dhe vejushat. Pas 11 muajsh martesë, ajo mbeti e ve gjatë moshës 24 vjeçare e cila ishte 5 muajsh shtatëzënë me vajzën e saj. Pra, kur ato arritën në Kosovë, Nadine e hapi Shtëpinë e Buzëqeshjes ku fëmijët të cilët kishin humbur prindërit e tyre gjatë luftës mund të mësonin Anglisht dhe lëndë të tjera, të luanin lojra, thjeshtë kishin mundësinë të argëtoheshin dhe të ishin fëmijë. Për 18 vite, ajo punoi për të përmirësuar qytetin e Mitrovicës përmes edukimit dhe tani ajo është drejtoresha themeluese e Akademisë së Lidershipit të Kosovës (Kosovo Leadership Academy).

Gjatë vitit 2009, Lydia shkoi në Shtetet e Bashkuara që të studionte arsimin. Ne vitin 2010, ajo u martua me Lavdimin, e cila e takoi tek Shtëpia e Buzëqeshjes. Në vitin 2015 ata u kthyen dhe tashmë punojnë së bashku me Nadine. Për gjysmë orari, Lydia jep mësim në gjuhën Angleze dhe i rritë tre fëmijët e tyre me një orar të plotë.


KAE-Board.gif

Bordi i Drejtorëve të Galerisë KAE (Amerikanë)

Juria për ekspozitën Feeling Blue

Edhe pse mund të mos jenë artistë, por bordi i drejtorëve të Galerisë KAE e pëlqen dhe mbeshtetë artin në komunitetin tonë. Është radha e tyre të vendosin në përzgjedhjen e artit të cilin ata mendojnë që është më e mira për ekspozitën tonë të parë të vitit 2019.


Alastair Gordon_Profile pic 2.jpeg

Alastair Gordon (British)

Juria për For the Love of Art Exhibition

Alastair Gordon është një artist dhe profesor nga Londra Pikturat e tij shfaqen në koleksione të ndryshme ndërkombëtare dhe në panaire artistike. Ekspozitat më të fundit të tij u mbajtën në Galerinë Ahmanson (Kaliforni), Galeria e Parë e Nju Jorkut, Galeria e Nunnery (London), Galeria e Bearspace (London) dhe Nomas Projects * (Dundee).

Gordon diplomoi në Hons në Shkollën e Artit në Glasgow (2002) dhe më pas përfundoj masterin në Shkollen e Arteve Wimbledon, Londër (2012). Pas diplomimit, ai u nderua me rezidencë nga "Departure Arts" në lindje të Londrës, ku ai më pas krijoj Galerinë e Huskut. Ai ka marrë disa çmime për veprat e tij duke përfshirë Çmimin Shoosmiths në 2014 dhe përzgjedhur për çmime të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare duke përfshirë çmimin Griffin Art, Çmimin Threadneedle Painting dhe Open West.

Gordon është profesor në universitete dhe shkolla të ndryshme të artit në mbarë Mbretërinë e Bashkuar dhe është udhëheqës i kursit për programin e diplomuar të Zhvillimit Kritik dhe Profesional në Shkollën Leith të Artit në Edinburg. Ai është një drejtor themelues i Arteve Morph, një program mentorimi për të krishterët në Artet Kreative dhe shkruan për botime të ndryshme mbi pikturat bashkëkohore dhe vendin e besimit në art. Libri i tij i dytë, God Art, u botua në Britani të Madhe më parë këtë vit. Mësoni më shumë rreth veprës së tij artistike  KETU.


Nora Prekazi Hoti (Kosovare)

Juror për September City Sights

Nora Prekazi Hoti, punon në Muzeun e Qytetit të Mitrovicës, si kuratore në Seksionin e Etnologjisë. Ka përfunduar studimet master për Antropologjinë Urbane në Akademinë e Studimeve Albanologjike, për studime në Antropologji dhe Art në Tiranë, Shqipëri. Për një kohë të shkurtër, në shkollën e dizajnit – Penn Design ishte studiese në Programin për Ruajtjen Historike në Universitetin e Pensilvanisë,. Nora është e përfshirë në fusha të ndryshme të artit dhe kulturës si piktura, shkrimi i poezisë dhe forma të tjera të shprehjes artistike.


LAldrich.jpeg

Lynn Aldrich (Amerikane)

Juria për ekspozitën Color: The Eye Candy of Art

Lynn Aldrich është një artiste me bazë në Los Angeles, e cili bën skulptura, ndërtime murale dhe instalacione, shpesh duke përdorur produkte të blera për konsum. Puna e saj është e frymëzuar nga natyra, historia e artit, letërsia, teologjia dhe vëzhgimi i kulturës bashkëkohore. Ajo studioi pikturën deri në vitin e saj të fundit kur u diplomua në Art Center College of Design dhe më pas ajo filloi të bënte vepra 3 dimensionale. Aldrich ka ekspozuar vepra në vende të ndryshme, dhe shfaqjen e fundit e ka pasur në Galerinë e Arteve në Amsterdam, dhe galerinë DENK, Los Anxhelos. Veprat e saj janë në koleksione të shumta të rëndësishme si MOCA, Los Anxhelos, Los Angeles County Museum, Portland Art Museum, Portland, OR dhe Fondacioni Calder, NY. Në vitin 2014, ajo mori një Fellowship në Guggenheim. Shikoni dokumentarin për punën e zonjës Aldrich KËTU.


dida-picBW.jpg

Dida Parrott (Amerikane)

Juria për Solivagant: Ekspozita Personale

Dida Parrott ra në dashuri me historinë e artit në Universitetin Wake Forest ku më pas kaloi një semestër në Venedik, Itali. Ishte Dr. Terisio Pignatti, një ekspert i shquar i artit të Rilindjes Veneciane, që e mësoi atë duke përdorur veprat origjinale të Bellini, Giorgione, Titian, Giotto, Palladio, Veronese dhe shumë të tjerë. Pas perfundimit të Universitetit (MBA), ajo u bë  pedagoge në Muzeun e Artit të Karolinës së Veriut. Më pas ajo punoj për një kohë të gjatë në IBM dhe pas pensionimit të saj nga IBM, ajo u kthye në mësimet për pedagogji dhe tani është profesoreshë e turneve në Muzen e Karolinës së Veriut që nga viti 2011.

Përderisa Rilindja Italiane mbetet një periudhë dhe stil i preferuar i sai, ato gjithashtu përfshijnë artin e lashtë, artin aziatike dhe artin e Evropës Veriore. Artisti i saj i preferuar bashkëkohor është Kehinde Wiley, i cili së fundi përfundoj portretin zyrtar të Barak Obamës.

Udhëtimet e vazhdueshme të Dida në të gjithë botën kanë shtuar dashurinë e saj të thellë për artin. Në dy vitet e fundit, ajo vizitoi Peru (Machu Picchu), Kopenhagën, Shën Petersburg, Rusinë, Berlinin, Greqinë, Izraelin dhe Jordania (Petra). Ajo ka përjetuar artin dhe kulturën e Japonisë, Kinës, Vietnamit dhe kishte përsëritur vizita në Britaninë e Madhe, Francë, Hollandë, Barcelonë, dhe natyrisht Italinë dhe SHBA. Ajo shpreson që së shpejti të shtojë Kroacinë, Kosovën dhe Egjiptin në listë.


KAE-Board.gif

Bordi i Drejtorëve të Galerisë KAE (Amerikanë)

Juria për ekspozitën Escape to Landscape

Edhe pse mund të mos jenë artistë, por bordi i drejtorëve të Galerisë KAE e pëlqen dhe mbeshtetë artin në komunitetin tonë. Është radha e tyre të vendosin në përzgjedhjen e artit të cilin ata mendojnë që është më e mira për ekspozitën tonë të parë të vitit 2018.


TOMMIE_PHOTO-Torso.jpg

Tommie Lee Washington (Amerikan)

Anëtar jurie për Text It!  Njoftim: Kjo ekspozitë është anuluar.

 Tommie Lee Washington është një dizajner grafik dhe animator i vlerësuar me çmime te ndryshme, i cili ka punuar për ESPN për më shumë se 20 vjet. Para se të punësohet nga ESPN, Tommie ka punuar si Drejtor i Artit për video muzikore dhe reklamime informuese. Ai gjithashtu ka punuar si animator i lirë me klientë, përfshirë Philadelphia Phillies, Philadelphia Eagles dhe Philadelphia Flyers.

Z. Washington u bë punonjësi i parë i ESPN që ka krijuar një animacion 3D i cili është shfaqur në rrjetet e ESPN. Ai vazhdoi të ishte një inovator duke krijuar realitetin e parë virtual të vendosur për “Outside The Lines” dhe gjithashtu grafikun e parë të animuar për ESPN, transmetuar në ESPNEWS.

Mësoni më shumë rreth Tommie Lee Washington në faqen e tij të internetit.


detail, Portrait of the Artist: Bruce Herman, ca. 2011 oil and alkyd on canvas

detail, Portrait of the Artist: Bruce Herman, ca. 2011 oil and alkyd on canvas

Bruce Herman (Amerikan)

Anëtar jurie për Ajo Fytyrë

Bruce Herman është një piktor dhe edukator që jeton dhe punon në Massachusetts. Herman mban titullin e kryetarit të nderuar Lothlórien në Artet e Bukura në Kolegjin Gordon, ku ai ka dhënë mësim dhe  ka bërë kurimin e ekspozitave qysh që nga viti 1984. Ai ka përfunduar studimet universitare bachelor dhe master të Artetve të Bukura  në Kolegjin e Arteve të Bukura të Bostonit.  Studimet master ai I përfundoi nën mbikqyrjen e Philip Guston dhe James Weeks; Ndërsa bachelor nën mbikqyrjen e David Aronson, Reed Kay dhe Arthur Polonsky.

Herman ligjeron ndërkombtarisht dhe ka botuar shumë libra, revista dhe magazina të famshme - së fundi ai botoi “ Through your eyes” (W. B. Eerdman Books). Veprat e tij artistike janë ekspozuar në shumë ekspozita solo dhe grupore në njëmbëdhjetë qytete të mëdha,duke përfshirë Bostonin, Nju Jorkun, Çikagon, Uashingtonin, DC dhe Los Anxhelos.

Puna e tij është ekspozuar edhe ndërkombëtarisht, duke përfshirë Kings College Chapel, Cambridge University; Universitetin e Hong Kongut; Palazzo dei Sette në Orvieto, Itali; Në Kanada, Izrael, dhe së shpejti edhe në Japoni. Arti i Herman-it është i paraqitur në shumë koleksione publike dhe private, duke përfshirë edhe Muzeun e Vatikanit të Artit Modern Fetar në Romë; Muzeun e Arteve të Bukura të Cincinnati; Muzeu DeCordova në Lincoln, Massachusetts; Muzeu Hammer, Grunwald Print Collection, Los Angeles; Muzeu Cape Ann, dhe shumë galeri të universiteteve në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Mësoni më shumë rreth Bruce Herman në faqen e tij të internetit.


(kreditet për foto: Fadil Berisha)

(kreditet për foto: Fadil Berisha)

Alban Muja (i lindur në Mitrovicë në vitin 1980)

Anëtar jurie për Mitrovica Matter

Muja është artist vizual dhe regjisor i bazuar në Kosovë. Ai ka përfunduar studimet BA dhe MA në Akademinë e Arteve të Bukura në Universitetin e Prishtinës.

I ndikuar kryesisht nga proceset transformuese në sferat sociale, politike dhe ekonomike në rajonin e gjerë përreth, ai heton historinë dhe temat socio-politike dhe i lidh ato me pozitën e tij në Kosovë sot. Veprat e tij mbulojnë një gamë të gjerë mediash, duke përfshirë instalime videosh, filmit të metrazhit të shkurtër, filma dokumentar, vizatime, piktura, fotografi dhe performanca.

Puna e tij është ekspozuar gjerësisht në festivale të ndryshme, panaire arti, ekspozita grupore dhe solo, duke përfshirë: Muzeun e Arteve të Bukura, Split; Trieste Contemporanea; Muzeu i Artit Modern dhe Bashkëkohor të Rijekës; Galeria Škuc Ljubljan; Galeria Kombëtare e Kosovës; Galeria Myymala2 Helsinki; Galeria Nicodim, Buchares/Los Angelos; Muzeu Ludwing, Budepest; Galeria Gagosian; 'MardinBiennle' ‘ Bienalja e dytë e Artit Bashkëkohor në strehën Atomike në Konjic, BH; Bienalen grafike e 28t e Ljubljanës; Galeria Kombëtare e Sllovakis; Muzeu i Artit Bashkëkohor të Vojvodinës; Berlinale’; Galeria Mestna , Ljubljana, NGBK, Berlin; BrotKunsthalle, Vienna ; Muzeu I Artit Göteborg; Cetinje Biennale 5; Galeria Nova Zagreb, ect.  Ai ka jetuar në vendbanime të ndryshme dhe mori një numër bursash, ndër të tjera, në Vienë, Lubjanë, Nju Jork, Santa Fe dhe Stamboll. Ai momentalisht jeton dhe punon në Prishtinë, Kosovë.


JgordyBW.jpg

John Gordy (Amerikan)

Anëtar jurie për Mitrovica Matter

Pas përfundimit të studimeve master në artet e bukura nga shkolla e muzeut të arteve të bukura në Boston, Gordy ka qenë një fotograf ekspozues. Duke punuar si dizajner dhe zhvillues i multimedias, ai është një lektor i kërkuar për ekspertizën e tij në bashkimin e arteve dhe multimedias në një kontekst të muzeut.

Duke punuar me disa prej muzeeve më prestigjioze të artit në Amerikë, përfshirë Instituticionin Smithsonian dhe galerin Sackler, ai ka zhvilluar dhe krijuar projekte të mediave digjitale me artistë të mëdhenj ndërkombëtarë si Xu Bing dhe ka bashkëpunuar me muzikantë si Yo-Yo Ma.